Dördücü sayımız…

Dördücü sayımız…

Açık Bilim Dergimizin dördüncü sayısı çıktı… Aşağıda bu ayın editör yazısını aktarıyorum:

“Dört dörtlük” olmasına gayret ettiğimiz bir dördüncü sayıdan sizlere merhaba.

Dünya genelinde geçtiğimiz yıllara göre daha soğuk kış günleri yaşanırken evlerimizde oturup yeni bir Açık Bilim hazırlamanın keyifli olduğunu itiraf etmeliyiz.

Yazarlarımız bu ay da birbirinden ilginç ve keyifli konularda içerik hazırladılar. Her sayıda internetin nimetlerinden daha da fazla faydalanmaya çalışıyor ve bir “çevrimiçi” derginin nasıl olması gerektiği konusunda daha da fazla kafa yoruyoruz.

Bu sayıda geçtiğimiz ay küçük bir ara verdiğimiz Açık Bilim Cepyayın serisine Dr. Emre Yakşı söyleşisiyle devam ediyoruz. iTunes’ta hem Açık Bilim Radyo Programımız, hem de Açık Bilim Dergisi Cepyayınlarımız kendi kategorisinde çok dinlenen podcastler arasındaki yerlerini aldı. Bunları henüz dinlemediyseniz, Bizi Dinleyin sayfamızdan nasıl kolaylıkla dinleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Carl Sagan’ın Voyager sondasının çektiği Dünya fotoğrafı üzerine yaptığı, Soluk Mavi Nokta adlı müthiş yorumunu Türkçe olarak yeniden düzenledik ve dilimizde olan kaynaklar arasına kattık.

İlgilerini ve yorumlarını bizlerden esirgemeyen siz değerli okurlarımıza teşekkür ederiz.

www.acikbilim.com

Tevfik Uyar

Bilim(+kurgu) Yazarı & Bilimsel Şüpheci, PhD. & Uçak Müh. Açık Bilim'in kurucularından, Yalansavar editörlerinden ve HBT yayın kurulu üyelerindendir. "Safsatalar" ve "Astrolojinin Bilimle İmtihanı" kitaplarının yazarıdır. Ödüllü bilimkurgu öyküleri, bilimkurgu romanları ve çeşitli alanlarda çevirileri bulunur.

Bir Cevap Yazın