THY’ye ermeni tepkisi

THY’ye ermeni tepkisi

Türk Hava Yolları’nın Kobe Bryant ile imzaladığı iki yıllık küresel marka elçiliği anlaşması ABD’de kayda değer etkiler yarattı.

Çok uzun yıllardır bir adet olarak New York ve Chicago’ya uçuş gerçekleştiren THY, geçtiğimiz yıllarda Toronto ve Sao Paulo’ya da uçmaya başlamış, 2010 Eylül’ü itibariyle direkt Washington uçuşları ile ABD’ye direkt uçuş yelpazesini genişletmişti. Bir süredir uzun menzildeki ürün gamını ve pazarını arttırmayı amaçlayan THY, sıradaki planı olan Los Angeles için tutundurma çalışmalarına NBA yıldızı Kobe Bryant’ın marka elçiliğini ekledi.

Küresel bir marka olma yolunda ilerleyen THY’nin bu adımı takdire şayan, zira Avrupa’da –ve Türkiye’de- Futbol ne ise, ABD’de de basketbol o. Kitlelerin dikkatini çekmek için NBA’i kullanarak reklam çalışması yapmak LAX uçuşları öncesinde doğru bir tercih oldu; ancak…
Los Angeles’ın ABD’deki yoğun ermeni nüfusunun kalesi olan California eyaletine bağlı olması tabiri caizse biraz ters tepti.

Şu an bölgedeki ermeniler yoğun bir antipropoganda ile Kobe’nin ve takımı son şampiyon Los Angeles Lakers’ın kafasını karıştırmaya çalışıyorlar… Kafa karıştırmak deyimini özellikle kullanıyorum çünkü ABD basınındaki haberleri dönüp okuduğumuzda görüyoruz ki, ermenilerin sadece California’da 600 ila 700 bin arası nüfusa sahip olduğu iddia ediliyor ve takıma taraftar kaybı yaşayacakları ima ediliyor. Oysa ABD’nin nüfus istatistikleri tutan devlet organı US CENSUS’un 2007 araştırmalarına bakıldığında tüm ABD’deki Ermeni nüfusun 446 bini geçmediği görülüyor. (Tıklayın)

California eyaletinin en büyük şehri. Eyaletin başkenti Sacremento olsa da California’da bizdeki İstanbul-Ankara durumu mevcut. ABD’nin en kalabalık nüfuslu eyaletinin en büyük şehri Los Angeles da ABD’nin en kalabalık ikinci şehri (New York’tan sonra, Chicago’dan önce.) California eyaletinin 39 milyonluk nüfusunun taş çatlasın 200 binini ermeniler oluşturuyor. Bunlardan ne kadarının sporla ilgilenen yaş aralığında olduğu, ne kadarının basketbolla ilgilendiği, ne kadarının Los Angeles Lakers taraftarı olduğu düşünülürse de takım ve Kobe açısından önemsenecek bir rakammış gibi de görünmüyor.

Ancak benim cımbızla çekip çıkaracağım, THY’nin ve bizlerin dikkate alması gereken bazı noktalar var:

Bunlardan birincisi şu: Kendilerini Ermeni Gençlik Federasyonu d,ye adlandıran gençlik örgütü tüm basın-yayın organlarında ses getirecek ve gündem ayrılacak kadar organize bir şekilde anti-propoganda yapmayı başarabiliyorlar. Ayrıca her birisi internetteki binlerce blogu ile ciddi bir kitlesel infial algısı yaratıyorlar. ABD’deki Türkler ise toplumsal olarak duyarlı olduğumuz konularda aynı organize tepkiyi veremiyorlar. (US CENSUS’un 2007 araştırması, ABD’deki Türk sayısının 171 bin civarında olduğunu belirtiyor.)
İkinci önemli nokta ise THY’nin yıllardır Chicago’ya uçuş yapıyor olmasına ve Chicago’nun ABD’deki ermenilerin yoğun olarak yaşadığı beşinci büyük şehir olmasına karşın tepki sadece yeni başlayacak olan Los Angeles’tan geliyor. Muhtemelen Chicago’daki ermeniler THY’nin bu hizmetinden memnuniyetle faydalanıyorlar, bu ayrı bir konu. Ancak Los Angeles tepkisi, THY’nin başarılı çalışmalarına yönelik ticari bir hamle gibi görünüyor. Ermeniler Kobe sponsorluğuna, THY’nin “Globally Yours” sloganının aksine, “Hükümetin Havayolu” iddiasıyla karşı çıkıyorlar.

Son olarak da söylemek isteyeceğim şey, THY’nin takımdan ya da Kobe’den talep olması halinde bile hiçbir şekilde taviz vermeyerek bu anlaşmayı sonlandırmaması. Aksi takdirde “başarılı bir boykot” olarak tarihe geçecek olan bu ruh, THY’nin diğer atılımlarında, diğer sektörlerdeki başka büyük yerli firmalarımızın atılımlarında ve hatta belediyeler, devlet kurumları, resmi kuruluşlar arasındaki benzer alışverişlerde de engel olmak için güçlenerek devreye girecektir.

Herkese iyi haftalar.

Tevfik Uyar

Bilim(+kurgu) Yazarı & Bilimsel Şüpheci, PhD. & Uçak Müh. Açık Bilim'in kurucularından, Yalansavar editörlerinden ve HBT yayın kurulu üyelerindendir. "Safsatalar" ve "Astrolojinin Bilimle İmtihanı" kitaplarının yazarıdır. Ödüllü bilimkurgu öyküleri, bilimkurgu romanları ve çeşitli alanlarda çevirileri bulunur.

Bir Cevap Yazın