Enjoy the silence

Enjoy the silence

İlahi gibidir bu şarkı.

Şarkının düşünce dünyamdaki karşılığı daha derin. Sözcükler tarif edilebilmiş, deneyimlenmiş, algılanmış olay, olgu, kavram ve nesnelere veriliyor. Tanımlayamadığımız bir şeyin sözcüksel ya da sinappsal bir karşılığı yoksa onu algılamıyoruz. Bir rüya düşünün. O rüyada bugüne dek gördüğünüz hiçbir şeye benzemeyen, hiç tanımadığınız, hiç bilmediğiniz bir şeyle karşılaşın… Muhtemelen onu algılamayacaksınız. Uyandığınız hatırlamayacaksınız. Beyniniz onu esgeçmiştir.

Bu yüzden kelimeler aslında düşüncemizi, ifade etmek istediklerimizi sınırlar, onları şekle sokar ve değersel olarak kelimelere indirger. “Seni seviyorum” cümlesi kimbilir kaç farklı tip sevgiyi karşılamıştır mesela? Her söyleyen aynı hislerle mi söyler? Her duyan aynı şeyi mi anlar? Şeklen aynı olmasına rağmen duygusal karşılıkları, şiddeti farklı olabilir.

Bu yüzden…

Kelimeler bazen konudışıdır. Konuşmamak daha iyidir.

Hele ki ortada kelimelere dökünce zarar görecek hassas şeyler varsa, o anı yaşamak konuşmaktan evladır.

Klibine girersem hiç susmam. Sadece karlı dağa çıkıp da koltuğunu oraya koyduğu an… Yeter. Gerçekten yeter.Depeche Mode – Enjoy The Silence
Yükleyen eatthemich. – Yüksek çözünürlüklü video keyfini yaÅ�ayın!

Tevfik Uyar

Bilim(+kurgu) Yazarı & Bilimsel Şüpheci, PhD. & Uçak Müh. Açık Bilim'in kurucularından, Yalansavar editörlerinden ve HBT yayın kurulu üyelerindendir. "Safsatalar" ve "Astrolojinin Bilimle İmtihanı" kitaplarının yazarıdır. Ödüllü bilimkurgu öyküleri, bilimkurgu romanları ve çeşitli alanlarda çevirileri bulunur.

Bir Cevap Yazın