Tarih: 24 Şubat 2018
Konum: Hisar Okulları
Konuşma

Franz Kafka’nın “Dönüşüm” isimli eserinde Gregor, bir sabah uyandığında kendini kocaman bir böcek olarak buluyor. Bu dönüşüm, Gregor’un birçok konudaki bakış açısını değiştirerek, onu hayatın gerçekleriyle yüzleşmeye zorluyor. Biz de insanlık olarak her gün sayısız dönüşüm geçiriyoruz. Bu göz önünde bulundurulduğunda, birkaç yüz yıl önceki dünyayla bugün arasında, en az Gregor’un bir böceğe dönüşmesi kadar büyük bir dönüşüm geçirdiğimiz ortaya çıkıyor.

Bilimin, tıbbın, teknolojinin, sanatın ve edebiyatın her gün geliştiği; fakat aynı zamanda küresel ısınmanın her geçen dakika ilerlediği, nükleer savaş tehdidinden mülteci krizine kadar insan yapımı sayısız felaketin her gün kötüleştiği günümüz dünyasına nasıl ulaştık? Avcılık ve toplamacılık yapan kabilelerden, sosyal kast sistemi ve bürokratik düzenin tavan yaptığı bu dünyaya nasıl geldik? Gregor gibi, biz de Dünya olarak bir sabah uyanıp kendimizi bu halde mi bulduk? Yoksa alınan doğru ve yanlış kararların, yapılan zekice ve plansız hareketlerin bir karışımı mı bizi olduğumuz duruma getirdi?

Biz, TEDxHisarSchool olarak, “Metamorphosis” temalı fikir yayma etkinliğimizde, tarihin tekerrürden ibaret olduğu inancından yola çıkarak olduğumuz yere nasıl geldiğimizi sorgulamakla beraber, aynı zamanda burdan sonra nereye gideceğimiz hakkında da bir konuşma başlatmak istiyoruz. Haber yayınları ve gazete manşetleriyle akıllarımıza her gün enjekte edilen tüm pesimistliği de kabullenerek, ortak geleceğimiz için daha optimistik bir yol haritası da çizebilmeyi umuyoruz.