BİLİMKURGUDA (VE OLASILIKLAR EVRENİNDE) DÜNYA DIŞI YAŞAM

BİLİMKURGUDA (VE OLASILIKLAR EVRENİNDE) DÜNYA DIŞI YAŞAM

18 Kasım 2017’de ODTÜ Amatör Astronomi Kulübü ve ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu ortaklığında gerçekleştirilen ODTÜ Astrobiyoloji Konferansı‘nda konuşmacı olarak yer aldım. Öncelikle (başta Aylin ve Berfin olmak üzere) tüm organizatörlere teşekkür ederim. Gerçekten başarılı bir organizasyon olduğunu söylemem gerek. Diğer konuşmacılarla tanışma fırsatı bulduğum için da çok memnun oldum (Etkinlik Hesabı).

Etkinlikte gerçekleştirdiğim sunumu ilgililer için metne dökmeye çalıştım. Metin büyük ölçüde konuşmamla paralel gidiyor. Sunum dosyasını da metinle birlikte aşağıdan indirebilirsiniz.

[Konuşma Metni] [Sunum]

GALERİ

Tevfik Uyar

Bilim(+kurgu) Yazarı & Bilimsel Şüpheci, PhD. & Uçak Müh. Açık Bilim'in kurucularından, Yalansavar editörlerinden ve HBT yayın kurulu üyelerindendir. "Safsatalar" ve "Astrolojinin Bilimle İmtihanı" kitaplarının yazarıdır. Ödüllü bilimkurgu öyküleri, bilimkurgu romanları ve çeşitli alanlarda çevirileri bulunur.

2 Yorum

Ya 'orda' yoksan? – Herkese Bilim Teknoloji Yayın tarihi21:00 - 07 Aralık 2017

[…] haftalarda ODTÜ Astrobiyoloji Konferası'nda "Bilimkurguda Dünya Dışı Yaşam" konulu bir konuşma yaptım. O günden beridir içimi kemiren, ciddi ciddi aklımı kurcalayan bir […]

Güzel Bir İlk; ODTÜ Astrobiyoloji Konferansı Nasıl Geçti? – Berfin Dağ Yayın tarihi00:23 - 16 Aralık 2017

[…] Molanın ardından Tevfik Uyar‘ın sunumu başlayacaktı. Aylin ve ben tüm gün, hatta daha öncesinde de bu anı çok beklemiştik. (Aylin daha büyük heyecanla bekledi, kabul. Tevfik Hoca gecikince onunla tek başına ilgilenme ve öğle yemeği yeme şansı yakaladı hatta; heyecanına ve bekleyişine değdi yani.) O gün Tevfik Hoca’yı ben ilk kez görüyordum, normalde sadece sosyal medyadan ve yaptığı işlerden, yazılarından, kitaplarından, televizyon programlarından ve yayınlarından tanıyorum ama kendisi beni tanımıyordu tabii. Tevfik Hoca’nın kongre merkezine geldiğini duyunca direkt olarak dışarı çıktım, Tevfik Hoca’yı ve kız arkadaşı x Abla’yı tabii ki Aylin karşılamıştı. Yanlarına hafif yaklaşmayı denedim, sohbeti bölmek istemedim çünkü beni tanımıyorlardı ve o an tanışsak bu konuyu dağıtacaktı. O an ben bunları düşünürken ve bir yandan farkında olmadan gülümseyerek onlara yanaşırken Tevfik Hoca beni görüp “Berfin?” dedi. Sanırım yaşadığım en ilginç ve güzel anlardan biriydi. Gün sonunda hayatımda tanıdığım en sıcak, en sempatik, en sevimli ve en faydalı hocalardan biri oldu. Zaten sunumu da çok eğlenceliydi, “Astrobiyolojinin Bilimkurgudaki Yansımaları” başlıklı sunumu yorgun ve bitkin koca bir salonu ve beni canlandırmış, kendini ilgiyle dinletmişti. “Bu sunumu kaçıranlar çok üzülecek.” demiştim ki Tevfik Hoca ardından bu sunumu kendi kişisel blogunda yayınladı. Ya ne kadar harika bir insan değil mi…. :’) Sunuma ve detaylı içeriğe buradan ulaşabilirsiniz. […]

Bir Cevap Yazın