İHTİYAÇLAR HİYERARŞİSİ VE MİNİ ANKET SONUÇLARI

İHTİYAÇLAR HİYERARŞİSİ VE MİNİ ANKET SONUÇLARI

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinin internette dolaşan yukarıdaki geyik türevine mutlaka rastlamışsınızdır. Geçtiğimiz günlerde hiçbir bilimsel amaç içermediğini ve tamamen meraktan yaptığımı söylediğim anketimle hakikaten de piramidi bu hale getirenler olup olmadığını öğrenmek istemiştim.

Bu yüzden de şu adreste yer alan anketi gerçekleştirmiştim. Paylaşanlar ve RT edenler sayesinde anket toplamda 300’den fazla kişiye ulaşmış oldu.

Ulaştığım bir kaç sonuçtan bahsetmeden önce sorduğum sorular ve verilen yanıtların dağılımını görmek isteyenler için şu PDF dosyasını paylaşmak isterim: Anket Sonuçları Özeti

Bu mini anketi yaparken esasında yanıtını merak ettiğim sorular şu aşağıdaki sorulardı:

  1. “Bir saat internetsiz kalacağıma bir saat susuz kalmayı tercih ederim” diyen var mı? (Susuzluk VS İnternet) – İfadeye Katılan: 22 kişi
  2. “Kışın evdeki internet hizmetim kesileceğine doğalgazım kesilsin” diyen var mı? (Barınma VS İnternet) – İfadeye Katılan: 40 kişi
  3. “Bir gün internetsiz kalacağıma bir gün aç kalmayı tercih ederim” diyen var mı? (Açlık VS İnternet) – İfadeye Katılan: 7 kişi
  4. “İnternete erişebiliyorsam anahtarımı unuttuğum için çilingir gelene kadar bir kaç saat kapıda kalmayı sorun etmem.” diyen var mı? (Barınma VS İnternet) – İfadeye Katılan: 83 kişi (Her 4 kişiden birisi…)
  5. “Birlikte vakit geçirirken arkadaşlarımın ellerindeki telefonlarla ilgilenmesi beni sinirlendirir.” diyen var mı? (Sosyallik VS İnternet) – İfadeye Katılan: 253 kişi!!!
  6. “Benim için bir otelin WiFi hizmeti sağlayıp sağlamadığı yemeklerinin nasıl olduğundan daha önemlidir.” diyen var mı? (Açlık VS İnternet) – İfadeye Katılan: 56 kişi.

(Dikkati dağıtmak ve özel bir amaç algılanmaması için yine de araya bir kaç genel soru da koymuştum.)

Her neyse… PDF dosyasında da görebileceğiniz üzere sorulara verilen yanıtlar internet şakasının öngördüğü gibi değil. En azından bir saat susuz kalmanın çok ciddi bir mesele olmayacağını düşünürdüm.

Bu çalışmanın geyik ürünü piramidimizin doğruluğunu ölçebilirliği elbette tartışmalıdır ve iddia da etmemekteyim, fakat bu ankete verilen yanıtların analizi sonucunda ortaya çıkan bazı sonuçların dikkat çekici olmadığı anlamına gelmez. Sözgelimi istatistiki analizlerle cinsiyete dayalı şu sonuçlar gayet anlamlı bir biçimde ortaya çıkıyor:

  1. Erkekler kadınlara göre internetin insanları özgürleştirdiği fikrine daha fazla katılıyorlar. (p = 0,024)
  2. Kadınlar erkeklere göre aç kalmayı internetsiz kalmaya daha çok tercih eder görünüyorlar (p = 0,030).

Sonuçlar kadınların yemek yemeye erkekler kadar istekli olmadıklarına yönelik gündelik hayat gözlemlerimizle uyumlu görünüyor. Erkeklerin internetin özgürlük getirdiği fikrine daha çok katılmasının nedenleri tartışılır.

Ayrıca internet kullanım süresiyle susuz kalmayı tercih etme, interneti başlıca kaynak olarak görme, doğalgazın kesilmesini tercih etme, anahtarsız kalmayı dert etmeme, otelde WiFi önceliği tercihleri pozitif korelasyon gösteriyor. Yani kişilerin günlük interneti kullanma süreleri arttıkça bu saydıklarıma katılma oranları da artıyor.

Buna keza internet kullanım miktarı arttıkça internetin sosyalliği azalttığını düşünme oranları düşüyor. Yani insanların bir günde internet kullanımına ayırdığı süre arttıkça internetin sosyalliği azalttığı fikrinden uzaklaşıyorlar. 

Bağımlılık yarattığı düşüncesi ya da açlığı tercih etmek gibi saymadığım diğer ifadelerle internet kullanım süreleri arasında anlamlı bir korelasyon mevcut değil.

Katılan herkese teşekkürler.

Tevfik Uyar

Bilim(+kurgu) Yazarı & Bilimsel Şüpheci, PhD. & Uçak Müh. Açık Bilim'in kurucularından, Yalansavar editörlerinden ve HBT yayın kurulu üyelerindendir. "Safsatalar" ve "Astrolojinin Bilimle İmtihanı" kitaplarının yazarıdır. Ödüllü bilimkurgu öyküleri, bilimkurgu romanları ve çeşitli alanlarda çevirileri bulunur.

Bir Cevap Yazın