“UÇAN TABUT(!)” F-4’E LİNÇ KAMPANYASI

“UÇAN TABUT(!)” F-4’E LİNÇ KAMPANYASI

Art arda F-4 kazaları medyada bu uçaklar için yeni bir unvan üretti: “Uçan Tabut”. Bu unvan roketten bozma yapısı ve o dönemdeki “kara düzen” kullanım prosedürleri dolayısıyla F-104’lere aittir. Emekli bir tuğgeneralin “bize zaten ölmüş gözüyle bakarlardı” dediğini hatırlarım. F-104’ler gerçekten de problemliydi. Unvanı da boşuna değil.

Fakat F-4’lere böyle demek nereden çıktı? Temel istatistik bilginizde mi yok?

Medya bu… Bir şeyleri abartmayı sever fakat çoğu zaman sorumluluğunu unutur. Her yanlışı düzeltmeye kalkacak olsak bu işe bir kaç kişi tam mesai ayırmamız gerekir. O yüzden de bir tweet ile işi geçiştirecektim ki, dün şehit olan pilotumuzun babasının feryadını duydum. Acılı baba “Yavrum, uçan tabut ile gitti diye yazmazsanız en adi insansınız” diyor. Medyada konuşulan bu meselelerden ötürü acılı baba oğlunun bile bile değiştirilmeyen sorunlu uçaklarla uçurulduğuna inandırılmış. Yazıktır… Ayıptır! Yanlıştan kimsenin döndüğü de yok. Hatta ve hatta bu linç kampanyası “ABD’de bu uçaklar hedef olarak kullanılıyor” gibi safsatalarla da devam ettiriliyor. Sayıları doğru bir şekilde karşılaştırmak kimsenin umrunda değil.

Madem kimse yapmıyor, biz yapalım ve biraz akıl yürütüp, biraz da mantığımızı kullanarak bu unvanın yerli olup olmadığını görmeye çalışalım:

 1. F-22, F-18 vb. daha modern uçakların bizzat üreticisi olan ABD’nin elinde kalan F4’leri eğitim ve arge amaçlı kullanıyor olması bu uçakların kötü olduğunu değil, ABD’nin envanterinde olacak kadar kıymetli olmadığını gösterir. Çoğumuzun araba diye kullandıklarını bazı zenginler valiz arabası olarak kullanıyor ya da onlara korumalarını bindiriyorlar. Bu o arabaların emniyetli olmadıklarından değil, ihtiyaçlarını yeteri kadar karşılamamalarındandır.
 2. Son 35 yılda F-4 kazaları nedeniyle 14 pilotun şehit olduğu bilgisine yer veriliyor. Fakat kaç seferde, kaç saatlik uçuşta, ne kadar sortide bunun gerçekleştiğine yer verilmiyor. Ayrıca Türk Hava Kuvvetleri Envanteri’nde yer alan diğer uçaklarla, sözgelimi F-16’larla karşılaştırılmıyor. Halbuki son 35 yılda F-16 kazalarında da 13 pilot şehit oldu (Kaynak).
 3. 1974’ten bu yana Türk Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan F-4’ler eski olsalar da yakın zamanda modernize edilmiştir. 2030 yılına dek Türk Hava Kuvvetleri’nde hizmette olması düşünülecek kadar moderndirler. (Daha derin bir bilgi vereyim: F-4’ler yeni nesil uçaklar kadar elektronik donanıma sahip olmadığından (bir hidrolik harikasıdır) elektronik karıştırmaya karşı F-16’lardan daha emniyetlidirler.)

Sadece ikinci maddede verdiğim bilgi, F-4’leri linç etmenin manasızlığını ve şehit ailelerini üzmenin anlamsızlığını ortaya koymaya yeter. Uçakların uzaktan düşürüldüğü gibi spekülatif iddialara hiç değinmeyeceğim. Komplo teorileri kanıtlanamadığı gibi çürütülemez ve yanlışlanamazlar da.

Türkiye’de gazetecilik ayağa düştü, mesleğin nasıl icra edileceğini bilen çok az. En sansasyonel haber, en değerli haber zannediliyor. Tekrar ediyorum: Medyanın sorumluluğu vardır. Pilotlar kötü uçağa bindirilerek pisi pisine ölüme gönderilmiş gibi bir haber yaparak şehit ailelerini üzmeye hakkınız yok.

Meraklısına:

– Benzer bir spekülasyonu çürüttüğüm TRT konuşması

YAZIYA DEVAM:

Bu yazıya şöyle bir ilave gerçekleştirdim: F-4 MESELESİNDE İLAVE BİLGİLER

Tevfik Uyar

Bilim(+kurgu) Yazarı & Bilimsel Şüpheci, PhD. & Uçak Müh. Açık Bilim'in kurucularından, Yalansavar editörlerinden ve HBT yayın kurulu üyelerindendir. "Safsatalar" ve "Astrolojinin Bilimle İmtihanı" kitaplarının yazarıdır. Ödüllü bilimkurgu öyküleri, bilimkurgu romanları ve çeşitli alanlarda çevirileri bulunur.

19 Yorum

Timur Yayın tarihi15:04 - 06 Mart 2015

Tevfik Uyar bey,acaba kaç model bir otomobil kullanıyor açıklayabilir mi.Çook merak ettim de!!

  Tevfik Uyar Yayın tarihi00:04 - 10 Mart 2015

  Neden bu kadar merakınızı cezbetti :)

Jean Luc Picard Yayın tarihi17:47 - 06 Mart 2015

Selamlar,
Uçaklar konusunda bilgim yok ancak mühendislikten bir miktar anlarım.

Ben bu uçakların modernizasyon sırasında kronik bir arızaya sebebiyet verecek bir tasarım hatası ile yapılandırıldıklarını sanıyorum. Çünkü bir hafta içinde 3 tanesinin düşmesi bence normal değil.

Büyük bir ihtimalle belli bir uçuş ömründen sonra uçağın kontrolünü imkansız hale getirebilecek bir tasarım hatası olabilir gibi geliyor bana.

James Yayın tarihi23:09 - 06 Mart 2015

Malataya’da dağa çakılan iki uçağın mekanik bir arıza ile alaksı yok kol uçuşu sırasında limtli görüşte ilk uçak dağa giriyor ikinciside peşinden fakat son kaza hakkında hiç bir bilgim görüşüm yok . Ancak uçakların eski olmasına rağmen güvensiz olduğunu düşünmüyorum tabi ki envanter yenilenmeli ancak uçakları yapanda satanda Amerika unutmamak lazım istediğini satar istediğini satmaz bana f35 sat param var desen yine satmaz

  Tevfik Uyar Yayın tarihi00:08 - 10 Mart 2015

  Katkınız için teşekkürler. İkinci kaza konusunda benim de fikrim yok ancak birinci kazada insan faktörü / karar hatası olduğu çok bariz.

kaya zeki koçer Yayın tarihi13:41 - 07 Mart 2015

F4 ler için yazılanlar aslında içimi acıtıyor. Nerdeyse herkesin ismini bildiği bu savaşçımızın hakkının yendiğini düşünüyorum. Bu kahraman, yıllarca hava kuvvetlerine başarıyla hizmet ederken, gönlümüze ismini kazıdı. Kademe görmüş biri olarak, bir bakımın hakkıyla, yüreğin ortaya konularak yapıldığı yegane yerin askeri kademeler olduğunu biliyorum, cipinin radyatöründe ” antifriz vardır ” künyesi herhalde sadece bizim ordumuzda vardır. orada herşeyin kıymeti bilinir, orada bir vidaya bile yetim hakkıdır gözüyle bakılır. Her ne sebepten düşmüş olsalarda, bakımları konusunda hiç şüphem yok. O kadar diriler ki, ne kadar yaşlandıkları bile farkedilmiyor.

ibrahim Yayın tarihi11:55 - 08 Mart 2015

F4 lere uçan tabyt diyenler dönüp geriye bakmalılar F4 leri modernizasyon için israile verenlerden hesap sormalılar bu uçaklarin düşüş sebebi bence uçakların israilde modenize olması bunların yazılımları sistemleri tekrardanincelenmelı.

ibrahim yaşarol Yayın tarihi12:11 - 08 Mart 2015

F4 uçakları na uçan tabut denmesini anlamadım medya bu uçakları tanımamasından kaynaklanıyo F4E UÇAGI Hava kuvetleri tarihinde pilotları uçaktan atlamış vaziyette Eskişehir hava pistine inen tek uçaktır.Bu uçaklara ne olduysa MODERNİZE den sonra oldu.F4E ve RF4E uçaklarının bilgisayar sistemleri ve yazılım sistemleri incelenip yeniden yazılması gerekir.Bu uçaklardan 28 sene ekmek yiyip emekli olan uçak teknisyeniyim.

ilyas orhan Yayın tarihi06:58 - 09 Mart 2015

Bu uçaklara ne olduysa modernizasyondan sonra oldu diyen arkadaş.Modernizasyon sayesinde milli yazılıma sahip tek uçağımız bu.İşten anlamadan yorum yapıyorsunuz.Bu uçaklar modernizasyon sonrası 6 kez kaza-kırıma uğradı.Modrnizsayon öncesine de bi zahmet sen bakıver!

onur Yayın tarihi23:25 - 09 Mart 2015

hidrolik dediğiniz, elektronik harpten etkilenmeyeceğini söylediğiniz uçaklar keşif amaçlı kullanılan rf4e serisi, onlardan da 10 küsür tane kaldı…… modernize edilenler ise en az bir f16 kadar elektronik….. hayalgücünüzle yazmayın lütfen….

  Tevfik Uyar Yayın tarihi00:12 - 10 Mart 2015

  “Hayalgücüyle” yazmadığımı zaten siz söylemişsiniz, zira sayıları 10 adet de olsa F-4’lerin büyük ölçüde hidrolik olduğu benim hayalimle ürettiğim bir bilgi değil. Şu an kullanımda olan F-4’lerin ne kadarının halen dijitalize edilmediği ile ilgili sayıyı yeteri kadar dikkate almamış olabilirim. Zaten argümanımı “bu uçakların hidrolik olması” üzerine kurmadığım için verdiğiniz bilgi genel yorumumu değiştirmiyor.

  Bu arada ilk kazada düşen uçaklar hidrolik olanlardı, yani keşif versiyonlarıydı.

  Yine de katkınız için teşekkürler.

mehmet Yayın tarihi09:39 - 12 Mart 2015

Sanırım subaylarımızın mecburi hizmetlerinin 15 yıldan 10 yıla düşürülmesi ve mecburi hizmetini tamamlayanların ekser kısmının emekli olarak gözbebeğimiz THY ye pilot olarak geçmesi dolayısıyla HKK tecrübeli pilot sıkıtısı bu son olaylarda etkili olmuştur. (Her askeri pilotumuzun bilgi yetenek askeri tecrübe ve cesaretine kesinlikle saygı duyarım) F4 lerin modernizasyonu ve güvenlikleri hakkında hiç şüphemin olmadığnı söyleyebilirim.

Chuck Yeager Yayın tarihi20:23 - 13 Mart 2015

ABD’nin bu uçakları hedef “target drone” olarak kullanması neden safsata oluyor anlamadım… Modernize edilerek ihtiyacı karşılayabilir hale getirilebiliyorsa ABD niye öyle yapmıyor? Biz yenisini yerine koyamayacak bir ülkemiyiz?

  Tevfik Uyar Yayın tarihi20:31 - 13 Mart 2015

  Aynı görevi gören başka uçaklar kullandığı için lüzumsuz bir hareket olurdu. İkinci bir stok, ikinci bir eğitim programı, ikinci bir bakımhane vb. maliyetli olduğu için.

Chuck Yeager Yayın tarihi01:16 - 14 Mart 2015

ABD QF-4 leri hedef olarak kullanıyor: (http://en.m.wikipedia.org/wiki/Target_drone#List_of_target_drones )

Her şeyin bir maliyeti var.. Eminim F-4 lere terfi edilirken de , F-100 ler varken ikinci bir stok, eğitim prog, bakımhane vs….

F-35’ler keşke daha önce gelebilse.. ama daha 3-4 sene göremeyiz gibi..

Bütün bunlar F-4 lerin iyi bir uçak olduğu gerçeğini değiştirmiyor….

Chuck Yeager Yayın tarihi01:29 - 14 Mart 2015

Bu videoları da ekleyelim:
http://youtu.be/xISpZYajveA
http://youtu.be/UB_9-ymjW0I

şakir Yayın tarihi21:57 - 27 Şubat 2017

kardeş uçan tabut f-4 değil f 104 be

  Tevfik Uyar Yayın tarihi22:09 - 27 Şubat 2017

  Yazıyı okumadan niye yorum yazar insan :)

Bir Cevap Yazın