TERMİK SANTRAL KAFASI

TERMİK SANTRAL KAFASI

Çin, 2010 yılında deklare ettiği stratejik endüstriyel planı kapsamında temiz enerji teknolojisine yatırımı devlet planı haline getirdi (Kaynak). 1978’den bu yana sürdürdüğü “Yeşil Çin Seddi” adlı programıyla 2050 yılına dek sadece ülkenin kuzey sınırlarında 36 milyon hektar orman yaratmayı amaçlıyor (Kaynak).

ABD Enerji Bakanlığı, son yıllarda temiz enerjiye sağladığı teşviklerle 2030 yılında enerjisinin %20’sini rüzgârdan sağlamayı planlıyor. 2008’den bu yana güneşten elde edilen enerji miktarı 7 katına çıktı (Kaynak). Ormanlar konusunda karnesinin pek iyi olduğu söylenemez ama hukuk çalıştığı için koruma yasaları geçerli.

2010 yılında yenilenebilir enerji sektörüne 26 milyar Euro yatırım yapan Almanya, 2014’ün ilk altı ayında tüm enerji ihtiyacının %31’ini rüzgâr, güneş ve biyogaz’dan temin etti (Kaynak). Almanya’da “Ormanlaştırma” kanunen güvence altında. 2001-2003 yılları arasındaki çalışmalarla ülkedeki ormanların oranı %31’e çıkarıldı (Kaynak). 2002-2012 yılları arasında orman alanlarını 50 bin hektar arttırdı (Kaynak).

İsviçre hükümeti, 2020 yılına kadar fosil yakıt kullanımını %20 azaltmış olmayı planlıyor (Kaynak). 125 yıllık yasalarıyla ülkenin %30’unu orman alanı olarak tutmayı başarmış. Gün geçtikçe bu oran artıyor (Kaynak). Aynı hedef Japonya için de geçerli (Kaynak).  Japonya’da ormanları korumak 300 yıllık bir adet (Kaynak).

Elektriğinin büyük kısmını çöpten üreten İsveç geçtiğimiz yıl çöpsüz kaldığı için Norveç’ten çöp ithal etmek zorunda kaldı (Kaynak). Hollandalı vatandaşların elektrik almada tercih hakları var. 2010 yılında ev sakinlerinin %44’ü yenilenebilir enerji kullandı. Toplam enerji ihtiyacının %24’ü yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edildi (Kaynak). 1990-2005 yılları arasında orman alanlarını %5,8 arttırdı (Kaynak).

Örnekler çoğaltılabilir…

Batının teknolojisini alan ama ahlâkından sakınan Türkiye ise, geçtiğimiz hafta içinde bir termik santral inşa edebilmek için 6000 adet zeytin ağacının yasadışı bir içimde sökülmesine müsaade etti. Son iki yılda ormanlaştırma çalışmalarına ağırlık verse de, Türkiye’de orman varlığı 1973 yılından 2012 yılına dek sadece %1,5 arttı (Kaynak). Üstelik hâlâ doğaya zarar verme pahasına termik santral, HES inşa ediyor… Evet, hâlâ ve hâlâ termik santral inşa ediyor.

Neyin kafasından termik santral?

 

 

Tevfik Uyar

Bilim(+kurgu) Yazarı & Bilimsel Şüpheci, PhD. & Uçak Müh. Açık Bilim'in kurucularından, Yalansavar editörlerinden ve HBT yayın kurulu üyelerindendir. "Safsatalar" ve "Astrolojinin Bilimle İmtihanı" kitaplarının yazarıdır. Ödüllü bilimkurgu öyküleri, bilimkurgu romanları ve çeşitli alanlarda çevirileri bulunur.

Bir Cevap Yazın