EXCEL’DE RASTGELE SATIR SEÇMEK

EXCEL’DE RASTGELE SATIR SEÇMEK

Kitaplığında bulunan ama okumadığı kitapların listesini bilgisayarında tutan var mı?

Varsa ve eğer neyi okuyacağına rastgele karar vermek istiyorsa bu satırlar işe yarayacak. Excel’de makro bilmeden ya da kullanmadan da rastgele seçimler yaptırabilirsiniz.

Bunun için basit komutlar: INDEX, RANDBETWEEN ve COUNTA

Gözünüzü korkutmasın. Sadece kopyalayıp yapıştırarak dahi yapabilirsiniz ve bunu yapacaklara komutu şimdiden veriyorum. Komutu parça parça incelemek isteyenlere bilgiyi daha aşağıda vereceğim. İşte komut:

=INDEX($A:$A;RANDBETWEEN(1;COUNTA($A:$A));1)

Basitçe bu komutu Excel’de bir satıra yapıştırın. (Ama bu satır A sütununda olmasın yoksa kısır döngü ortaya çıkar.) Bu komut, elinizdeki listede A sütununda yer alan bilgi hanesinden rasgele bir seçim yapacaktır. Kitap isimlerinizi ya da rastgele seçtirmek istediğiniz bilgi her ney ise, o bilginin bulunduğu sütunun harfini verebilirsiniz.

Gelelim komutu anlamak isteyenlere:

COUNTA, verilen bir menzil içerisindeki içi dolu satırları sayar. Burada verdiğimiz menzil (range) içerisinde kaç adet dolu satır olduğunu seçiyor.

RANDBETWEEN, rastgele seçimi yapacak olan komutumuzdur. 1 ile COUNTA’dan dönen sayılara arasında rastgele seçim yapar.

INDEX ise verdiğimiz menzilde, rastgele elde ettiğimiz satır ile 1. sütunda kesişen değeri yazdırır.

İşte bu kadar.

 

Tevfik Uyar

Bilim(+kurgu) Yazarı & Bilimsel Şüpheci, PhD. & Uçak Müh. Açık Bilim'in kurucularından, Yalansavar editörlerinden ve HBT yayın kurulu üyelerindendir. "Safsatalar" ve "Astrolojinin Bilimle İmtihanı" kitaplarının yazarıdır. Ödüllü bilimkurgu öyküleri, bilimkurgu romanları ve çeşitli alanlarda çevirileri bulunur.

5 Yorum

Serdar Yayın tarihi15:59 - 06 Ocak 2014

Abi teşekkürler, Türkçeleri de
COUNTA: BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY
INDEX: İNDİS
RANDBETWEEN: RASTGELEARADA

    Ali Riza Yayın tarihi08:07 - 23 Kasım 2017

    Bu da ekstra faydalı olmuş. :)

Muharrem Aydın Yayın tarihi15:06 - 01 Nisan 2015

Peki diyelimki 20 kişilik listeyi bu formulle yeniden sırlayacağız, rastgele seçimde aynı sütunun seçilmemesi için ne yapmalıyız?

Ali Riza Yayın tarihi08:06 - 23 Kasım 2017

Faydalı oldu. Teşekkürler…

Ceyda Başar Yayın tarihi21:27 - 22 Ekim 2018

hocam a1 den a20 ye kadar hücrede kitap isimleri var a5 hücresinde selma ve gölgesi a8 hecresinde cadı(hüseyin rahmi gürpınar. a15 kürk mantolu madonna bunlar sonuçtu çıkmayacak, yazdığınız formülü yapabiliyorum ancak bu yazdığıma çözüm bulamadım, yardımlarınızı bekliyorum.

Bir Cevap Yazın