BROKOLİLİ CERN TARİFİ

BROKOLİLİ CERN TARİFİ

Bilkent Rektörü Abdullah Atalar’ın CERN anlayışı üzerine tüm ev hanımlarının işine yarayacak, tüm ailelerin severecek yiyeceği bir CERN tarifi hazırladım bu hafta. Facebook’ta Işıl Arıcan ve Kerem Kaynar ile geyik yaparken vücut bulan bu enfes tarifle mutfaklarımızı renklendirebiliriz.

Brokolili CERN tarifi

Malzemeler:

5 kg. brokoli,
1 tutam tuz,
20 x 1 metre boru,
Biraz kaktüs (radyasyonu alması için)
Yeteri kadar cıvata
Yeteri kadar somun
Yaş proton
Kuru nötron

Yapılışı:

Önce brokoli büyük bir tencereye konur ve kaynamaya bırakılır. Bu sırada borular cıvatalar aracılığıyla bir halka oluşturulacak şekilde birleştirilir ve somunları sıkılır. Plazma kıvamına gelmiş olan brokoliye istenilen kıvam elde edilene kadar yaş proton eklenir. Yavaş yavaş karıştırılmaya devam edilir. Brokolili karışım borunun içine yapışmasın diye kuru nötronla boruların içi sıvanır. Sonra kaynamış karışım borunun içine konarak hızlı hızlı döndürülür.

Bu sırada radyasyonu alsın diye uygun yerlere kaktüs yerleştirmeyi unutmayın.

(Dilerseniz servis etmeden önce biraz Higgs bozonu ile ya da Helyum atomu ile süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun. Tevfik Usta)

Tevfik Uyar

Bilim(+kurgu) Yazarı & Bilimsel Şüpheci, PhD. & Uçak Müh. Açık Bilim'in kurucularından, Yalansavar editörlerinden ve HBT yayın kurulu üyelerindendir. "Safsatalar" ve "Astrolojinin Bilimle İmtihanı" kitaplarının yazarıdır. Ödüllü bilimkurgu öyküleri, bilimkurgu romanları ve çeşitli alanlarda çevirileri bulunur.

Bir Cevap Yazın