iTunes donuyor mu? ParetoLogic: Bir tip kurtarıcı

iTunes donuyor mu? ParetoLogic: Bir tip kurtarıcı

Hayatımda ilk kez bir bilgisayar onarım programı satın aldım ve kararımı verdim: Gerçekten istedikleri parayı hakediyorlar.

iTunes’u güncelledikten sonra çalışmaz olmuştu. Telefonu eş zamanlayamamaktan kaynaklanan sıkıntı bir tarafa, tıklamış olduğunuz ve görev yöneticisinde görünen bir programın çalışmıyor olması ayrı bela. Zira Windows işletim sistemi içerisinde kilitlenme problemleri ile başetmekten herkese gına gelmiştir.

iTunes’un kendi destek sitesi dahil her yere baktım: Çok çeşitli çözümler öneriliyordu. iTunes’u yeniden kurdum? Kar etmedi. Başka bir kullanıcı oluşturup oturumu onda açtım? Hayır. Bana mısın demiyor. Bir yerde ekran kartı ve ses kartı sürücülerini güncellemekten bahsediyordu. Windows aygıt yöneticisinden her iki sürücünün de günceli olup olmadığına baktırdım: “Sürücünüz güncel” yanıtı geldi…

Hasıl-ı kelam, bu bir reklam yazısı olmasa da reklam yazısı olduğu besbelli olan bir Ezine Article’a rastladım. Paretologic diye bir programdan bahsediyordu… Program ücretsiz yazıyordu zira, indirdim.

Registry’de 500’e yakın problem vardı… Düzelt dedim… Bilin bakalım ne yaptı? Lisansı satın almamı sitedi… Hayır sorunları tespit edip, sonra satış yapmak da fena pazarlama yöntemi. Hoşuma gitmedi tabi ancak bilgisayarımda bu kadar problem olduğunu bilip bir şey yapmamak da mümkün değil. Mutlaka ücretsiz kayıt defteri onarıcılar vardır, ancak bir şekilde artık giderek korsan yazılıma karşı olduğumu da düşünerek “alacağım, 29 $ imiş madem yıllığı” dedim ve düşündüm: Bilgisayarıma iyi bakmam demek işlerime devam edebilmem demek. Ben bu işlerden her halükarda bu parayı çıkırıyor olurum.

Neticede indirdim. Kayıt defterini hallettik halletmesine, beni şaşırtan bilgisayarımdaki donanımın (içinde ses kartı ve görüntü kartı da var) 9 adedinin sürücüsünün güncel olmaması.

Windows bulamamıştı ki biz bu lanet şeye çok da güveniyoruz!

Tüm sürücüleri güncelledim…

iTunes konusu halloldu. Bir de defrag başlattım yatarken. Canavar gibi şimdi benim Darth Vader’ım (bilgisayarıma öyle diyorum… Alırken benzetmiştik, parlak vs.)

Öneririm. İlla satın alın demiyorum; reklam yazısı değil bu. İsteyen illegal yollardan kullansın, ama hakkını teslim etmek lazım yazanların. Çok iyi yapmışlar.

Tevfik Uyar

Bilim(+kurgu) Yazarı & Bilimsel Şüpheci, PhD. & Uçak Müh. Açık Bilim'in kurucularından, Yalansavar editörlerinden ve HBT yayın kurulu üyelerindendir. "Safsatalar" ve "Astrolojinin Bilimle İmtihanı" kitaplarının yazarıdır. Ödüllü bilimkurgu öyküleri, bilimkurgu romanları ve çeşitli alanlarda çevirileri bulunur.

Bir Cevap Yazın