Yumurtalar farklı sepete…

Yumurtalar farklı sepete…

2009 yılının ekonomik anlamda büyük değişikliklere gebe olacağı belliydi. İşletmeler daha az kar –hatta biraz zarar- etmenin paniği ile küçülme çabalarında. Bu yüzden ortamın rengi fazlasıyla değişmiş durumda…

Mesela bir zamanlar bazı uçak tiplerinden ne ACMI, ne de satılık bulunabilirdi. Şimdi elinizi attığınız yer uçak teklif ediyor. Üstelik fiyatlar ve koşullar alıcı lehine revize edilmiş halde…  Havayolları, belli bir doluluk oranına ulaşmadıkları hatları kapatmaya başladı; Dolu hatlarda yeni seferler eklenmeye başlasa da; rekabet hat safhada azalmış durumda…

Uçak üreticileri bile belli önlemler alma ihtiyacı duydu çünkü dövizin yükselmesiyle rezerv para birimine sahip olmayan ülkelere ait havayolları ve iş jeti talipleri uçak siparişlerini iptal etmeye başladı. Çarpışma olanca hızıyla sürüyor… Görünüşe bakılırsa yumurtaları farklı sepete koyanlar ayakta kalıp büyümeye devam edecek…

Çok disiplinlilik…

Boeing ve Airbus… Her ikisi de hem askeri, hem de sivil havacılık alanlarında faaliyet gösteriyor.

Boeing zaten askeri havacılıkta sivilde olduğu kadar eski, Airbus ise uzun bir süredir savunma alanında çok geniş bir alanda faaliyet gösteren EADS’in uzantısı konumunda.

Ancak Embraer’in protokol uçakları hariç askeri alanda pek bir yapılanması yok. Kendi alt şirketleri olmadığı gibi, Embraer’in bir kısmı EADS’e ait. Ancak EADS askeri platformlarda Embraer yerine Airbus’tan faydalanıyor.

Hal durum böyle olunca piyasa şartlarının oluşturduğu durum daha çok Embraer’i panikletmiş durumda. Bu yüzden geçtiğimiz hafta üç ayrı üreticiden üç ayrı haber geldi:

Boeing ilk 777 Freighter’ını Air France’a teslim etti. A380 karşısında yaşadığı gerilemeyi aşacaklarına inandıklarını açıkladılar.

Airbus A320 üretimini ayda 36’dan, ayda 34’e düşürdüğünü açıkladı. Bunda krizin etkisi olmadığını, düşen talep sebebiyle böyle bir indirime gidildiğini açıkladılar.

Ancak Embraer, %20 küçüleceğini, 4000 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

EADS ve Boeing gibi çok disiplinli, yani tek bir alanda faaliyet göstermeyen firmalar ayakta kalmaya devam edecekler… Bilin ki ekonomik kriz varsa ve ortadaki pasta küçüldüyse, bir şeyleri paylaşamayan ülkeler arasında gerilim artacak ve ülkeler silahlanacak demektir…

Siz siz olun, bütün yumurtaları aynı sepete koymayın.

Tevfik Uyar

Bilim(+kurgu) Yazarı & Bilimsel Şüpheci, PhD. & Uçak Müh. Açık Bilim'in kurucularından, Yalansavar editörlerinden ve HBT yayın kurulu üyelerindendir. "Safsatalar" ve "Astrolojinin Bilimle İmtihanı" kitaplarının yazarıdır. Ödüllü bilimkurgu öyküleri, bilimkurgu romanları ve çeşitli alanlarda çevirileri bulunur.

Bir Cevap Yazın