Yemen Havayolları’na air bir A310’un düştüğü tarih olan 30 Haziran’dan bu yana neredeyse tam 5 ay geçti ve geçtiğimiz günlerde AB’nin kara listesi güncellendi. Beklenildiği gibi olmadı: Yemenair kara listede yok.

Bilirsiniz; kara listeler vardır. Bankaların vardır ki bu hepimizi ilgilendirir. Bir Murphy kanunudur: Bankadan kredi alabilmek için, önce ona ihtiyacınız olmadığını kanıtlamanız gerekir…

Bir de AB’nin karalistesi vardır:
Teknik yetersizlikleri olduğu düşünülen, Avrupa hava sahası için tehdit teşkil eden uçaklar ve havayolu firmaları bu listeye alınır. Allah’tan banka kredisinde olduğu gibi değildir bu listede olmamak…

Şimdi hiçbir komplo teorisinde bulunmadan size bir kaç vaka aktarmak istiyorum: Yorumu size kalmış. Herhangi bir iddada bulunmak haddimize düşmez; ama olayların sırasının ilgi çekici olduğunu düşünüyorum. Bakalım sizlerin de ilgisini çekecek mi?

30 Haziran’da Yemen Air kazası gerçekleştiğinde, henüz Air France’ın okyanus kazasının şokunu üzerinden atamamış olan Fransa, bu uçağın bir kaç yıl önce kara listede olduğundan dem vurarak, tartışmaları Airbus’ın arızalı olması muhtemel pito tüpü vakasından uzaklaştırmaya çalışmıştı.

Daha kısa süre önce bir Airbus’ın daha durum bilgisini yitirerek okyanusa çakılmış olması, bu kazanın da gerçekleşmesi ile birlikte gözleri Airbus’a çevirdi. Bu kazadan çok kısa bir süre sonra bazı pilot birliklerinin pito tüpü değiştirilmemiş Airbus’lar ile uçmak istememesi de olayın skandalımsı boyutunu pekiştirmişti.

Diğer yandan Yemen yetkilileri Fransızların suçlayıcı tavrından şikayetçi olarak, kaza-kırım incelemesi için üçüncü bir taraf arayışına girmişlerdi. Hatta ve hatta Yemen Air CEO’su Abdulkalek El-Kadi, Fransız hükümet yetkililerinin ve kaza-kırım ofisi BEA’nın baskı ve tacizlerde bulunduğunu iddia etmişti.

Daha sonra bu olaylar, dünya basın-yayınının muhteşem ilgisizliği sonucunda geride kaldı.

Ve…

Tarih: 17 Kasım 2009 – Yemen Air Dubai Airshow’da 10 adet Airbus A320 siparişi verdi.

Tarih: 27 Kasım 2009 – Avrupa Birliği kara listesi açıklandı: İçinde Yemen Air yok.

Yorum da yok!

Ek bir bilgi: Yemen Air kazasına karışan uçağın kara kutuları da hala Fransa’nın elinde… Yemen kutuları geri almak için kanuni yollara başvurmayı düşünüyor…

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Yemen Havayollarıyla ilgili aldığım bir kaç duyumu paylaşmak istiyorum. Her ne kadar araştırma fırsatı bulamamış olsam da dikkate değer olacağını düşündüm.

    Şubat 2009 ayında 3 hafta süreliğine Yemen’ in başkenti Sana’a ve güney sahillerinde bulunan Aden şehirlerini iş dolayısıyla gezme fırsatında bulundum. Türkiye’ ye döndüğüm gün Yemen’ de aracı olan kişinin referans gösterdiği emekli bir pilotla Yemen Havayollarıyla ilgili bir kaç bilgi almıştım. Bana aktarılan bilgiye göre (kaynakğın sağlamlığı konusunda şüphemin olduğunu da belirtmek isterim) YemenAir’ in mevcut kapasitesinde 8 tane pilot olduğu ve bu pilotların da uluslararası her hangi bir lisansının olmadığı özellikle belirtti. Nitekim Yemen’ deyken Aden – Sana’a arası 500 km lik ve çok kötü bir karayolu olmasına rağmen ısrarla karayolunu kullanmam özellikle tavsiye edildi. Tekrar söylemek isterim ki bu bilgilerin doğruluğu konusunda bir araştırma yapma gereği duymadım ve kaynağımın doğruluğunda şüpheliyim. Fakat kaza haberini duyduğum günlerde ilk aklıma gelen de pilotların herhangi bir lisansa sahip olup olmadığı konusuydu. Nitekim Hollanda’ da THY uçağının ve Okyanusta düşen Airbus’ un ardından akıllarda oluşan bir çok soru işaretinin cevap bulamamasıyla paralel olarak Airbus’ un ve Fransa’ nın tutumunun da yoruma açık olduğunu düşünmekteyim.

Tevfik Uyar

Bilim(+kurgu) Yazarı & Bilimsel Şüpheci, PhD. & Uçak Müh.

Açık Bilim'in kurucularından, Yalansavar editörlerinden ve HBT yayın kurulu üyelerindendir. "Safsatalar" ve "Astrolojinin Bilimle İmtihanı" kitaplarının yazarıdır. Ödüllü bilimkurgu öyküleri, bilimkurgu romanları ve çeşitli alanlarda çevirileri bulunur.