IDEF 2009 üzerine notlar

IDEF 2009 üzerine notlar

Bölgemizin en prestijli fuarlarından olan IDEF savunma fuarı tüm hızıyla geldi geçti…Daha fazla...
Her iki senede bir gerçekleşen ve Türk havacılık ve savunma endüstrisinin dört gözle beklediği fuar, her seferinde olduğu gibi bu sefer de büyük ilgi gördü. Büyük anlaşmalara ve bir çok imza törenine sahne olan fuar ilk kez İstanbul’da gerçekleştiriliyordu.

Fuarın yerli sanayimiz açısından önemli gelişmelere sahne olduğu reddedilemez. Alp Havacılık, Kale Grubu, Aselsan, Havelsan, Roketsan, Milsoft, TEI ve TAI çok büyük projelerin ortağı oldular. Hatta dünya devleri ile yerli devlerimiz arasında müşterek yatırımlar oluşturmak üzere bazı mutabakat anlaşmaları da imzalandı.

Katılımcı olarak fuarda yer alan ve nispeten daha küçük firmalar ise yan tedarikçi ya da tedarikçi tabanı olarak mevcut büyük proje pastalarından kendilerine düşen dilimleri almayı başardılar. Ancak fuarın sadece yerli firmalarca ses getirdiği, bu yüzden bu sene fuarın uluslararası niteliğini arttırmak ve hatta sürdürmek konusunda sıkıntı çekildiği de gözlerden kaçmadı. Gerçekleşen bir çok imza töreni ve büyük çaplı satışlar ancak birer oyuncusu yerli olacak şekilde gerçekleşti.

Sektöre adımlarını yeni atan ve çok genç olmalarında rağmen çok büyük adımlar atmayı başarmış ve daha büyüklerini de atmaya hazırlanan bir çok firma IDEF fuarında “ben de varım” dedi. Bu firmalara sadece bir kaç örnek vermek gerekirse kompozit alanında önemli çalışmalar yapmaya hazırlanan Eskişehir merkezli ATARD, MRO ve mühendislik alanında kendini kanıtlamayı başarmış İstanbul merkezli ENMARES, yine çok uzun süredir faaliyette olmasa da geliştirdiği çözümlerle kendini sektöre kabul ettirmiş AY YAZILIM ve zırh sistemlerinde önemli faaliyetlere ve yeni ürünlere imza atmaya hazırlanan ESOK söylenebilir. Ankara OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nin 40’ın üzerinde firmasının bir araya gelerek oluşturduğu Savunma Yan Sanayi Kümelenmesi’ni de bu işe gönül vererek ülkemiz sanayisinin gelişmesi için önemli adımlar atmaya çabalayan oluşumlar arasında gösterebiliriz.

IDEF gibi prestijli fuarlara katılmanın önemli bir özgüven gerektirdiği yadsınamaz. Fuarda yer alan, genç ama dinamik, umutlu ve kabiliyetli yerli firmalarımızı görmek, nacizane düşüncelerimce ülkemizde önemli bir bilincin oluştuğunun yegane göstergesi. Tabi ki bu bilincin ve cesaretin oluşmasında, almış oldukları projelerde yeni firmaları desteklemekten öte durmayan devlerin desteklerini de muhakkak saymak gerek.

Bir de işin İstanbul yanı var;

Bilindiği üzere IDEF fuarı bugüne kadar sürdürülen gelenekten çıkılarak ilk defa İstanbul’da gerçekleştirildi. IDEF fuarlarının Ankara’da, özellikle Etimesgut’ta gerçekleştiği dönemde IDEF fuarında meydan içerisinde yer almanın da avantajıyla daha fazla hava aracı görmek mümkün iken bu defa ağırlık ezici bir üstünlükle kara araçlarındaydı. Yani görsel olarak hava savunma sanayi ürünleri genelde sadece model düzeyinde kaldı. Orta açık bölümde yer alan F-16 mock-up’ı sergilenen tek insanlı hava aracı oldu. Özellikle havacılık meraklıları, dev firmalarla karşılaşsalar da görsel olarak daha fazla sergiye, daha fazla hava şovuna ve gösteri uçuşuna ihtiyaç duydular.

Fuarın ülkemiz sanayisine hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle.

Tevfik Uyar

Bilim(+kurgu) Yazarı & Bilimsel Şüpheci, PhD. & Uçak Müh. Açık Bilim'in kurucularından, Yalansavar editörlerinden ve HBT yayın kurulu üyelerindendir. "Safsatalar" ve "Astrolojinin Bilimle İmtihanı" kitaplarının yazarıdır. Ödüllü bilimkurgu öyküleri, bilimkurgu romanları ve çeşitli alanlarda çevirileri bulunur.

Bir Cevap Yazın